Aktualności

17 sierpnia, 2020

Fakty i mity prowadzenia działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

17 sierpnia, 2020

Spółka z o.o. to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jej nazwa wynika z faktu, iż jest to spółka prawa handlowego, której właściciele nie odpowiadają za jej zobowiązania swoim własnym majątkiem, co czyni taką formę prawną funkcjonowania firmy najbezpieczniejszą. Warto bowiem pamiętać, że prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą nie rozróżniamy majątku „firmy” i majątku „prywatnego”. W razie pojawienia się trudności finansowych w JDG jej długi rozciągną się na majątek właściciela. Coraz częściej zatem, przedsiębiorcy decydują się na zakładanie lub przekształcanie firm w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zalety spółki z ograniczoną odpowiedzialnością 

  1. Bezpieczeństwo – za zobowiązania spółki odpowiada swoim majątkiem tylko spółka (wyjątkowo członkowie zarządu), co oznacza, że właściciele spółki – wspólnicy, mniej ryzykują prowadząc firmę w formie spółki z o.o.
  2. Ochrona majątku prywatnego – konsekwencją powyższego jest brak obaw o utratę własnych oszczędności, domu czy dorobku życia w razie niepowodzenia przedsięwzięcia czy kryzysu na rynku,
  3. Prostota zakładania – obecnie spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością można założyć w przeciągu 24 godzin. Nie mówimy jednak tylko o przygotowaniu i podpisaniu umowy, lecz o całym procesie od początku jej zaplanowania – po uzyskanie numeru KRS, NIP czy REGON!
  4. Prostota funkcjonowania – choć spółka w ramach swojej działalności musi podejmować szereg czynności formalnoprawnych w formie uchwał, zgromadzeń wspólników czy sprawozdań to jednak w przypadku korzystania z pomocy prawnika formalności tych dopełniać należy wyłącznie kilka razy w roku,
  5. Łatwa sprzedaż udziałów – często przedsiębiorcy ciężko pracują całe życie nad rozwojem swojej firmy, a na końcu okazuje się, że nie mają komu przekazać tego dorobku. Właściciele spółki z o.o. posiadają udziały, które stanowią formę fizycznego i wartościowego majątku. Podobnie jak samochód i ten majątek można sprzedać, co jest znacznie prostsze od sprzedania firmy prowadzonej w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.

Mity o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Wielu przedsiębiorców nawet nie rozważa działania w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wynika to jednak zazwyczaj z szeregu mitów budujących przekonanie, iż spółka z o.o. nie jest przeznaczona dla nich. Pora zatem wyjaśnić parę faktów!

  1. Spółka z o.o. jest przeznaczona dla wielkich firm – to nieprawda, coraz więcej małych i średnich przedsiębiorców dostrzega zalety funkcjonowania, jako spółka z o. o. Nie ma też żadnych przeszkód prawnych, by w formie spółki z o.o. funkcjonowała jednoosobowa firma. Nawet nie zatrudniając pracowników możesz być wyłącznym właścicielem udziałów w spółce i prezesem jej zarządu!
  2. Spółka z o.o. jest droga – na pewno jej funkcjonowanie generuje minimalnie wyższe koszty, np. droższa księgowość czy konieczność pomocy prawnika. Niemniej jednak te pozornie większe koszty, pozwalają lepiej chronić cały majątek zarówno spółki jak i jej właścicieli. Jest to zatem inwestycja, która w przyszłości zwraca się z nadpłatą.
  3. Funkcjonowanie spółki jest skomplikowane – jest na pewno inne niż w JDG, jednak już po kilku tygodniach każda procedura jest jasna. Do jedynych stałych obowiązków należy organizacja zgromadzeń wspólników i zatwierdzanie sprawozdań rocznych. Wymaga to od przedsiębiorcy jedynie kilku godzin w roku,
  4. Spółka wymaga wspólnika – to również nieprawda, ponieważ jak wspomniano można być jedynym wspólnikiem, który posiada 100 % udziałów,
  5. By posiadać spółkę muszę założyć nową firmę – nieprawda, nawet jednoosobową działalność gospodarczą można przekształcić w spółkę z o.o.! Takie przekształcenie jest też możliwe w przypadku dotychczasowej działalności w innej formie.

Zmiana jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

Być może zakładając firmę nie liczyłeś nawet, że aż tak się rozkręci. Teraz masz pracowników, majątek, stałych klientów i duże kontrakty. Ale przychodzi kryzys i nie ważne czy to zwykła bessa, spadek popytu czy pandemia na świecie – tracisz płynność finansową. Jak uniknąć ryzyka utraty własnego majątku? Przekształć swoją firmę w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością! Pamiętaj, że wspólnicy spółki nigdy nie odpowiadają swoim majątkiem. Twój dom, samochód czy oszczędności są bezpieczne. W chwili trudności finansowych, spółka może po prostu złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości.

By przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, warto skorzystać z pomocy prawnika. Takie przekształcenie trzeba bowiem prawidłowo przeprowadzić i zgłosić do właściwego Sądu rejestrowego. Pomoc adwokata pozwala zatem nie tylko zaoszczędzić czas, ale i pieniądze.

Jedną ze specjalizacji adwokatów z Kancelarii OWO – Adwokaci, jest obsługa prawna spółek prawa handlowego. W tym zakresie udzielamy pomocy przy zakładaniu, przekształcaniu czy likwidacji spółek. Pomagamy również prowadzić bieżącą działalność spółki, przygotowując uchwały czy protokoły zgromadzeń wspólników. Więcej informacji w zakładce – https://owo-adwokaci.pl/obsluga-przedsiebiorcow/

Skontaktuj się z nami
OWO Adwokaci

biuro@owo-adwokaci.pl

Adwokat Artur Obarzanek

tel: +48 606 371 452

Adwokat Aleksandra Włodarczyk - Ochenkowska

tel: +48 794 984 811

Adwokat Kamil Ochenkowski
tel: +48 605 167 551

Formularz kontaktowy
phone-handsetcrossmenuarrow-right