Wielu deweloperów i wykonawców budowlanych twierdzi, że drobne zmiany w projekcie to „nieistotne odstępstwa”, które nie mają znaczenia. Jednak z punktu widzenia prawa budowlanego, a także późniejszych sporów sądowych, takie zmiany mogą okazać się bardzo kosztowne. Sprawdź, co na ten temat mówi adwokat Jelenia Góra, specjalizujący się w sprawach budowlanych.
W pracy adwokata Jelenia Góra zajmującego się prawem budowlanym niezwykle często pojawia się pytanie:
Czy wykonawca może samodzielnie wprowadzać zmiany w projekcie budowlanym, jeśli są one „nieistotne”?
Otóż nie.
Pojęcie „nieistotnego odstępstwa” pojawia się w art. 36a ustawy Prawo budowlane. Owszem, tylko przy istotnych zmianach inwestor musi uzyskać zamienne pozwolenie na budowę. Jednak nawet przy nieistotnych zmianach nie ma dowolności.
Prawo budowlane mówi jasno:
✅ Nawet zmiana nieistotna musi być opisana i wprowadzona do dokumentacji budowy.
✅ To projektant z uprawnieniami budowlanymi, a nie wykonawca, kierownik budowy czy inwestor, ocenia, czy zmiana jest istotna.
✅ Projektant musi sporządzić opis zmiany i przygotować nowe rysunki projektowe.
W praktyce adwokata w Jeleniej Górze często spotykam się z sytuacją, gdy wykonawca mówi:
„Przecież to tylko drobiazg. Zmieniliśmy kilka elementów, ale jest solidnie.”
Tymczasem zdarza się, że zmiany nie są kosmetyczne, a mówimy o niemałych zmianach w konstrukcji.
Brak udokumentowania zmian, choćby nieistotnych, może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji:
Jako adwokat Jelenia Góra prowadzący sprawy budowlane, wielokrotnie spotkałem się z sytuacjami, w których „drobna zmiana” w konstrukcji dachowej czy stropie doprowadziła do wielotysięcznych roszczeń z tytułu rękojmi lub odszkodowania.
W sprawach budowlanych, które prowadzę jako adwokat w Jeleniej Górze, często muszę wyjaśniać klientom, że:
Pozwany wykonawca, który twierdzi, że „tak można było zrobić”, nie jest zwolniony z odpowiedzialności za wady budynku. W świetle prawa cywilnego zmiana elementu konstrukcyjnego bez dokumentacji projektowej może stanowić wadę fizyczną w rozumieniu art. 556¹ Kodeksu cywilnego.
Podsumowując: nieistotne odstępstwo w prawie budowlanym nie oznacza, że można wszystko. Każda zmiana, nawet drobna, musi być zatwierdzona przez projektanta, opisana i wprowadzona do dokumentacji budowy.
Jeśli jesteś inwestorem, wykonawcą albo kupującym dom czy mieszkanie i masz wątpliwości, czy w Twojej inwestycji nie wprowadzono zmian bez dokumentacji – warto skonsultować sprawę z adwokatem specjalizującym się w prawie budowlanym w Jeleniej Górze. Taka konsultacja może uchronić Cię przed poważnymi konsekwencjami finansowymi i prawnymi.
Szukasz adwokata w Jeleniej Górze w sprawach budowlanych? Skontaktuj się z kancelarią – doradzimy Ci, czy w Twojej inwestycji nie popełniono błędów, które mogą skutkować wadami budynku lub roszczeniami odszkodowawczymi.
biuro@owo-adwokaci.pl
Artur Obarzanek
tel: +48 606 371 452
Aleksandra Włodarczyk - Ochenkowska
tel: +48 794 984 811
Kamil Ochenkowski
tel: +48 605 167 551
OWO Adwokaci 2024.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Proformat
OWO Adwokaci
Pl. Ks. Wyszyńskiego 52/16
58-500 Jelenia Góra